Jak Návštěvy POTMĚ vznikly?

Alena, paní F. a fenka Hannah. Trojice, která by se v pražských ulicích potkala jen stěží. Přesto Alena se svou fenkou již čtvrtým rokem šestadevadesátiletou šarmantní paní F. pravidelně navštěvuje.  Alenu, ženu s originálním humorem, nejčastěji potkáte se širokým úsměvem na tváři. Alena žije už devatenáct let ve tmě a dokáže pro nás “vidící” zázračné věci.  

Petry babička byla elegantní dáma, která hovořila plynně šesti světovými jazyky. V pozdním stáří trávila dny úmyslně po anglicku, francouzsku. Bála se, že začne cizí slovíčka zapomínat.

Společným setkáváním Aleny a Petry to všechno začalo.

grafický prvek
grafický prvek

Proč chodíme na Návštěvy POTMĚ?

Všechny seniory, kterým začínají dny splývat a zážitky blednou, bychom  rádi naladili na novou vlnu energie, která opráší nejkrásnější vzpomínky a rozmanité dovednosti. Návštěvami POTMĚ spojíme oba světy, které si mohou vzájemně mnohé nabídnout a vneseme světlo do života seniorů i nevidomých. 

Kde lidem život ubral na zraku, tam přidal na schopnosti empatie a aktivního naslouchání, na schopnostech a dovednostech, při kterých zrak nahradí sluch, hmat či moderní technologie. I tento fakt jsme do Návštěv POTMĚ promítli.

Snažíme se dorazit na návštěvu pravidelně každý týden. Povídáme si, smějeme se, hladíme si pejska. Někdy ale i mlčíme. Protože mlčet ve dvou je něco jiného než mlčet sám. Někdy se člověk neubrání i slzám
Alena, Návštěvy POTMĚ

Náš tým

Jsme startup nevidomých a vidících. Chceme, aby měl každý senior šanci vyhrát v boji se samotou a stářím.

foto Petra Matulová

Petra Matulová

autorka projektu
více

foto Gabriela Drastichová

Gabriela Drastichová

projektová vedoucí
více

foto Petra Schmoranzová

Petra Schmoranzová

koordinátorka pracovníků
více

foto Alena Terezie Vítek

Alena Terezie Vítek

odborná konzultantka
více

foto Petra Matulová

Petra Matulová

Autorka projektu Návštěvy POTMĚ

Petra to všechno vymyslela poté, co v Nadačním fondu Českého rozhlasu pracovala v rámci Roku jinak. Tam poznala skvělou partu baristů z Kavárny POTMĚ a hlavně příběh Aleny a paní F.

foto Gabriela Drastichová

Gabriela Drastichová

Projektová vedoucí Návštěv POTMĚ

Gabriela má na starosti vedení celého realizačního týmu, marketingovou a komunikační strategii Návštěv POTMĚ a pečuje o vztahy s našimi partnery a podporovateli.

foto Petra Schmoranzová

Petra Schmoranzová

Koordinátorka pracovníků Návštěv POTMĚ

Petra se věnuje uzavírání objednávek a smluv, komunikaci se stávajícími i potenciálními klienty a řízení provozních aktivit v rámci týmu pracovníků Návštěv POTMĚ. Zároveň má na starosti nábor a vzdělávací program pracovníků.

foto Alena Terezie Vítek

Alena Terezie Vítek

Odborná konzultantka Návštěv POTMĚ

Alena působí jako konzultantka na straně nevidomých pracovníků. Věnuje se vzdělávacím programům a workshopům, které jsou určené nevidomým. Naše skvělá inspirativní pravá ruka, bez které by projekt nemohl vzniknout.

foto Eliška Poláčková

Eliška Poláčková

PR, sociální média
více

foto Karolína Žampachová

Karolína Žampachová

PR, sociální media
více

foto Milan Pešák

Milan Pešák

odborný garant
více

foto Zuzana Chytková

Zuzana Chytková

evaluátorka Návštěv
více

foto Eliška Poláčková

Eliška Poláčková

PR, sociální média

Eliška má na starosti prezentaci projektu Návštěv POTMĚ směrem k veřejnosti, komunikuje s médii, koordinuje blog projektu a sociální sítě.

foto Karolína Žampachová

Karolína Žampachová

PR, sociální media

Karolína má na starosti komunikaci s médii, veřejností a zároveň se stará o sociální sítě

foto Milan Pešák

Milan Pešák

Odborný garant Návštěv POTMĚ.

Milan nám pomáhá, když se zacyklíme a potřebujeme vnést do našeho rozhodování racionalitu a efektivitu.

foto Zuzana Chytková

Zuzana Chytková

Evaluátorka Návštěv POTMĚ

Zuzana sleduje a vyhodnocuje úspěšnost Návštěv POTMĚ, zejména přínos pro lidi se zrakovým postižením, pro seniory a jejich rodinné příslušníky i poskytovatele sociálních služeb.

Zůstaňte v obraze!

Svěřte nám svůj e-mail a nechte si jedenkrát měsíčně poslat obsah, který otřásl naším blogem. Nebo námi.

Výše uvedené údaje jsou zpracovávány pouze Nadačním fondem Českého rozhlasu pro účely zasílání newsletteru a nebudou poskytnuty třetím stranám.

Příběh paní Farské a Aleny

“Povídáme si, smějeme se, hladíme si pejska. Někdy ale i mlčíme. Protože mlčet ve dvou je něco jiného než mlčet sám.”
Ája a paní F., dvě inspirativní ženy, vlastně tři, protože bez fenky ovčáka Háni by nebyly kompletní. Trojice, která by se v pražských ulicích potkala jen stěží. Přesto Ája se svou fenkou již čtvrtým rokem navštěvuje 96ti letou šarmantní paní F., které byste její věk nikdy nehádali. Ája je zase úžasná pětatřicetiletá žena, kterou nejčastěji potkáte se širokým úsměvem na tváři. Žena s originálním humorem, která si ráda dělá legraci sama ze sebe. Ája, která žije už 19 let v naprosté tmě a dokáže pro nás “vidící” zázračné věci. Od zvládnutí povinností všedních dnů, přes canisterapii s Háňou v domově pro muže s těžkým autismem.
foto paní Farská, Alena a fenka Hannah