Napsali o nás

Návštěvy POTMĚ v médiích rezonují a my jsme rádi, že se o nás píše. Podívejte se, kde a co o nás vyšlo, a přečtěte si ty nejzajímavější články o našich návštěvnících. Čerstvé novinky a ty nejpovedenější materiály budeme postupně přidávat, a tak se nemusíte bát, že by vám něco uteklo.

grafický prvek
ikona Důvěra

Odmítla jsem běhat se Zátopkem. Senioři vypráví nevidomým o svém mládí

Povídají si u kávy, společně hrají hry nebo procvičují paměť. Od března funguje v Praze projekt Návštěvy POTMĚ, v rámci kterého navštěvují nevidomí lidé seniory, aby se necítili osaměle. Od června bude fungovat i v Českých Budějovicích.

více zde

ikona Důvěra

Lidé si obvykle myslí, že vidíme tmu. My ale nevidíme nic, říká nevidomá

Pětatřicetileté nevidomé Aleně „spálil“ po narození oční sítnici nadbytečný kyslík v inkubátoru, v šestnácti letech přišla o zrak úplně. I přes svůj handicap Alena Terezie Vítek moderovala po boku Michala Horáčka, stala se nadšenou kavárnicí a schopnou canisterapeutkou. Pomohla také vdechnout život novému sociálnímu startu-pu Návštěvy POTMĚ, který zaměstnává nevidomé a pomáhá seniorům v boji se samotou.

více zde

Návštěvy POTMĚ: Nevidomí přinášejí seniorům do života světlo

Dva rozdílné světy, nevidomých a seniorů, kteří žijí v metropoli, propojí nový projekt Návštěvy POTMĚ. Lidé se zrakovým postižením seniorům návštěvami přímo u nich v bytě zpříjemní volný čas. Můžou si společně povídat, zahrát společenské hry, číst si nebo poslouchat hudbu.

více zde

Hudba je klíč k lidským duším

Akordeon, deskovky i konverzace. Návštěvy potmě zdarma pomáhají seniorům proti samotě. "Je to smysluplná práce. Neobohacujeme jen my seniory, ale také oni nás svými příběhy,“ vysvětluje Miroslav Orság, člen týmu Návštěvy POTMĚ pro deník METRO.

více zde

Sociální start-up Návštěvy POTMĚ zaměstná nevidomé. Pomůžou seniorům v boji se samotou.

Nevidomí lidé se na trhu práce osvědčili například jako maséři, programátoři nebo učitelé hudby. Podle odhadů má ale práci stále jen každý pátý zrakově postižený v produktivním věku. Projekt Návštěvy POTMĚ reaguje na znevýhodnění nevidomých na trhu práce a zároveň na problematiku stárnoucí populace.

více zde

ikona Důvěra

Zdeněk Rybák: Svůj telefon rozdávám spíše seniorkám nemladým holkám

Bydlím na Zličíně a tam je seniorů poměrně dost. Občas mě tedy zastavila nějaká babička a bylo patrné, že si chce povídat, tak jsme si zkrátka povídali. Párkrát jsem taky rozdal telefonní číslo. Místo toho, abych ho strkal mladým holkám, rozdával jsem ho seniorkám. Babičky, když jim bylo smutno, začaly volat.

více zde

Nevidomí v Praze 7 pomáhají seniorům

Počátkem března zahájil svou činnost nový sociální start-up Návštěvy POTMĚ, který reaguje nejen na znevýhodnění nevidomých na trhu práce, ale také na problematiku stárnoucí populace. Start-up zprostředkuje kvalifikované zaměstnání pro nevidomé, kteří pomohou seniorům v boji se samotou. Pilotní fáze Návštěv Potmě probíhá v Praze, kde nevidomí mimo jiné  aktivně působí v Pečovatelském centru v Praze 7.

více zde

Víte, že nevidomí mají často hladinku?

Kateřina Urbanová z Návštěv POTMĚ se chopí popisování praktického života nevidomých a ukazuje seniorům v Centru RoSA, tzv. hladinku. „Můžete říkat, že mají nevidomí často hladinku,“ směje se. Malý přístroj ve skutečnosti nemá nic společného s alkoholem. Zavěsí se na okraj hrnku a začne pípat ve správnou chvíli, aby nápoj nepřetekl. A co dalšího se dozvěděla redaktorka z Lidových novin o nevidomých  a Návštěvách POTMĚ v Centru RoSa? Dozvíte se v následující reportáži.

„Návštěvy POTMĚ přinášejí našim klientům radost a rozptýlení. Jsou skutečnými návštěvami, na které se obyvatelé domu v Kamenické těší. Tam, kde hrozí osamocení a společnost člověku dělá jenom televize nebo rádio, přijdou živí lidé, parťáci, kteří přinesou novou energii a také své talenty.“
Martina Pojarová, ředitelka Pečovatelského centra Prahy 7

Budeme vám posílat jen samé užitečné zprávy!

Novinky, akce a tipy ze světa Návštěv POTMĚ

Pro zasílání newsletterů údaje zpracovává pouze Nadační fond Českého rozhlasu. Třetím stranám je neposkytuje.