Jsme sociální start-up nevidomých založený s pomocí vidících. Navštěvujeme seniory tam, kde jim hrozí samota.

Každý má právo na radostné stáří

Přesně v to věříme, proto jsme založili Návštěvy POTMĚ. Je nás 15 a docházíme na návštěvy za seniory. Setkáváme se na základě společných zájmů. Tak, aby měli chuť a elán do života.

Alena umí na kytaru, flétnu i klavír. Vašim blízkým zahraje a zazpívá oblíbené šlágry. S Marií, která je jako novinářka zvyklá poslouchat hodiny a hodiny, si zavzpomínají na časy dávno minulé a procvičí paměť u společenských her. Zdeněk je humorista a milovník cizích jazyků, se seniory rád procvičí angličtinu i němčinu.

Víme, že vy, kteří o své nejstarší s láskou pečujete, potřebujete někdy čas pro sebe. Vezmeme to na pár hodin týdně za vás. Zpestříme tak vašim nejbližším čas.

ikony důvěra, bezpečí a smysluplnost

V našich očích nestárnou

Přeneseme se společně do mládí a vyslechneme si všechny historky, které vy už znáte nazpamět. Dopřejte sobě chvíli odpočinku a svým rodičům nový impuls do života, radost a porozumění.

Jak Návštěvy POTMĚ probíhají

Babička miluje Catherine Deneuve a ráda si s někým popovídá francouzsky? A co kdybychom si přišli s dědečkem zahrát na akordeon? Nejdřív se seznámíme tady na internetu, kde zjistíte, s kým si váš nejbližší porozumí. Po domluvě první návštěvy se potkáme nanečisto. Jakmile vše klapne, začnou pravidelné návštěvy.

grafický prvek
Myšlenku návštěv nevidomých mladých lidí u seniorů považuji za vynikající. Fandím mezigeneračnímu propojování, ale hlavně zde vznikají nové obohacující vztahy mezi lidmi s velkými, byť odlišnými zkušenostmi a možnostmi. Musím říct, že nevidomí, kteří v projektu pracují, jsou skvělí, vnímaví a vzdělaní lidé.
Milan Pešák, odborný konzultant Návštěv POTMĚ

Kdo dochází na návštěvy

fotografie Alena Terezie Vítek

Alena Terezie Vítek

Od narození jsem čelila zrakové vadě, takže i když kolem sebe mám rodinu i přátele, pocit osamocení a nejistoty znám. Přesto vím, že je můj život bohatý. Pokud přispěji aspoň špetkou k tomu, že se váš blízký bude cítit dobře, budu šťastná.

fotografie Miroslav Orság

Miroslav Orság

Dědeček mě vedl k samostatnosti. Vždy mě povzbuzoval a já bych rád tuto podporu předal dalším lidem. Mám rád hudbu, kterou jsem si přál studovat. Můj sen se mi splnil na Konzervatoři Jana Deyla v Praze, kde jsem se zaměřil na klasický zpěv a hru na akordeon.

foto Kateřina Urbanová

Kateřina Urbanová

S přítelem Mirkem a vodícím pejskem Eliškou navštěvujeme mateřské a základní školy. Zábavnou formou dětem přibližujeme svět nevidomých. Práce mezi lidmi mě naplňuje. Ráda poskytnu canisterapii, zahraji si hru nebo si jen tak popovídám.

fotografie Zdeněk Rybák

Zdeněk Rybák

Miluji jazyky a příběhy – dobrodružné, fantastické, ale hlavně ty skutečné. Skrz knihy chápu svou slepotu jako dar, díky ní totiž vím, že je můj život na příběhy bohatý. Rád najdu parťáka, kterého baví historie, kultura i jazyky.

Kdo za námi stojí

Pilotní provoz Návštěv POTMĚ běží od února 2018 do září 2019. Díky finanční podpoře z Operačního programu Zaměstnanost je v tomto období služba pro seniory zdarma.
Po tomto období bude služba zpoplatněna. 

logo ESF OPZ
logo Nadačního fondu Českého rozhlasu